Skip to the content

2023 - 2024 World Champion Standings

World Standings updated on 04/19/2024

The points below reflect the following tournaments

  • Forms
  • Boys
  • 2nd, 3rd Degree Black Belt
  • 11 - 12 Years Old
Place Name Pts Location
1 MICHAEL CASERTA 73 HENDERSON, NV
2 KARL ASUNCION 71 SCOTCH PLAINS, NJ
2 MATTHEW PAULE 71 CHULA VISTA, CA
4 Austin Dexter 69 ORLANDO, FL
5 JADON ESPERANZA 65 HENDERSON, NV
6 WAYNE WEE 64 ALLEN, TX
7 Ivan Lee 48 GROVE CITY, OH
8 CHASE HAUKEDAHL 47 WOODBURY, MN
9 JUSTIN FRENCH 44 SALINE, MI
10 GEORGE KOTOCHIGOV 43 HOUSTON, TX
  • Weapons
  • Boys
  • 2nd, 3rd Degree Black Belt
  • 11 - 12 Years Old
Place Name Pts Location
1 MATTHEW PAULE 79 CHULA VISTA, CA
2 MICHAEL CASERTA 74 HENDERSON, NV
3 KARL ASUNCION 72 SCOTCH PLAINS, NJ
4 GEORGE KOTOCHIGOV 70 HOUSTON, TX
5 Austin Dexter 61 ORLANDO, FL
5 WAYNE WEE 61 ALLEN, TX
7 JADON ESPERANZA 58 HENDERSON, NV
8 JUSTIN FRENCH 57 SALINE, MI
9 Ivan Lee 50 GROVE CITY, OH
10 GRAHAM GEHRING 44 PAINESVILLE, OH
  • Combat Weapons
  • Boys
  • 2nd, 3rd Degree Black Belt
  • 11 - 12 Years Old
Place Name Pts Location
1 MARSHALL WHITE 78 AUBURN, IN
2 AIDEN YOU 54 KELLER, TX
3 CHASE HAUKEDAHL 48 WOODBURY, MN
4 JAXON LOWRY 42 LANCASTER, OH
5 ELLIOTT HAUG 41 O'FALLON, MO
5 LIAM MARTIN 41 FORT WAYNE, IN
7 Griffin Hilgers 40 HASTINGS, MN
8 RYAN BOYLAN 39 FORT WAYNE, IN
9 JACK MEISE 38 CHESTERFIELD, MO
9 GAVIN SACHDEVA 38 SEVEN FIELDS, PA
9 COOPER SUMMERS 38 ROCKLIN, CA
  • Sparring
  • Boys
  • 2nd, 3rd Degree Black Belt
  • 11 - 12 Years Old
Place Name Pts Location
1 KEKELI FIANU 71 MCKINNEY, TX
2 ELLIOTT HAUG 63 O'FALLON, MO
3 JACK MEISE 61 CHESTERFIELD, MO
4 JUSTIN FRENCH 47 SALINE, MI
5 BENTLEY GALBALLY 45 O'FALLON, MO
6 JAXON LOWRY 43 LANCASTER, OH
7 CHASE HAUKEDAHL 42 WOODBURY, MN
8 JADON ESPERANZA 41 HENDERSON, NV
9 Ivan Lee 40 GROVE CITY, OH
10 MICHAEL CASERTA 38 HENDERSON, NV
10 GABRIEL SALAZAR 38 IRVINE, CA
  • Creative Forms
  • Boys
  • 2nd, 3rd Degree Creative Forms Black Belt
  • 11 - 12 Years Old
Place Name Pts Location
1 JAYCE AHRENS 63 MCKINNEY, TX
2 CHASE HAUKEDAHL 53 WOODBURY, MN
3 MICHAEL GALLAS 46 OVIEDO, FL
4 FINN KAZI 41 FOREST HILL, MD
5 KEKELI FIANU 35 MCKINNEY, TX
6 SPENCER GRATZ 33 PITTSBURGH, PA
7 RAY LEELAVARODOM 31 CHULA VISTA, CA
7 CHASEN MOH 31 WAUNAKEE, WI
9 CLAYTON UONG 28 GOOSE CREEK, SC
10 IAN RODRIGUEZ 26 TRINITY, FL
  • Creative Weapons
  • Boys
  • 2nd, 3rd Degree Creative Weapons Black Belt
  • 11 - 12 Years Old
Place Name Pts Location
1 KEKELI FIANU 54 MCKINNEY, TX
2 Austin Dexter 50 ORLANDO, FL
3 FINN KAZI 47 FOREST HILL, MD
4 MATTHEW PAULE 43 CHULA VISTA, CA
5 JAYCE AHRENS 41 MCKINNEY, TX
5 SPENCER GRATZ 41 PITTSBURGH, PA
7 JONAS COX 35 SOUTHLAKE, TX
8 Dylan Allen 29 PICKERINGTON, OH
9 CLAYTON UONG 28 GOOSE CREEK, SC
10 BRITTON LONG 25 NAMPA, ID
10 NICHOLAS STEWART 25 KEARNEY, MO
  • X-Treme Forms
  • Boys
  • 2nd, 3rd Degree X-Treme Forms Black Belt
  • 11 - 12 Years Old
Place Name Pts Location
1 Austin Dexter 66 ORLANDO, FL
2 Parker Tkaczyk 56 OCOEE, FL
3 GEORGE KOTOCHIGOV 55 HOUSTON, TX
4 REGAN HERRMANN 46 MESA, AZ
5 KALEB MCBRIDE 36 FORT WAYNE, IN
6 CHASE HAUKEDAHL 35 WOODBURY, MN
7 KEKELI FIANU 29 MCKINNEY, TX
8 JOSEF KULP 26 GROVE CITY, PA
8 BRITTON LONG 26 NAMPA, ID
10 CHASEN MOH 25 WAUNAKEE, WI
10 GABRIEL SALAZAR 25 IRVINE, CA
10 CLAYTON UONG 25 GOOSE CREEK, SC
  • X-Treme Weapons
  • Boys
  • 2nd, 3rd Degree X-Treme Weapon Black Belt
  • 11 - 12 Years Old
Place Name Pts Location
1 GEORGE KOTOCHIGOV 59 HOUSTON, TX
2 JONAS COX 47 SOUTHLAKE, TX
3 MICHAEL GALLAS 44 OVIEDO, FL
4 Dylan Allen 40 PICKERINGTON, OH
4 KEKELI FIANU 40 MCKINNEY, TX
6 FINN KAZI 39 FOREST HILL, MD
7 Austin Dexter 38 ORLANDO, FL
8 HARLEN MATTESON 29 MARYSVILLE, OH
9 JAYCE AHRENS 28 MCKINNEY, TX
10 IAN RODRIGUEZ 27 TRINITY, FL

Listed Tournaments

This list displays the 30 most recent tournaments that have been reviewed and entered by ATA Tournament Dept. staff.

For a complete list of entered tournaments, please click here.

Tour # Date Type City State Host
24091 04/13/2024 B Regional LAS VEGAS NV MASTER WADE MCCOIG
24707 04/13/2024 C In-School DENHAM SPRINGS LA CHIEF MASTER JASON DENDY
24716 04/13/2024 C In-School MCKEES ROCKS PA SR. MASTER MICHAEL ESTEP
24089 04/12/2024 A Regional DURHAM NC CHIEF MASTER MICHAEL & SR. MASTER JULIA WEGMANN
24090 04/12/2024 B Regional SURREY, BC BR CHIEF MASTER SCOTT KARPIUK
24709 04/06/2024 C In-School HOMER GLEN IL MASTER MARK AUSTIN
24085 04/06/2024 A Regional CONROE TX MR. KALOB COX
24086 04/06/2024 B Regional LINCOLN NE MASTER JACK & MASTER ALYSSA COCHNAR
24087 04/06/2024 B Regional LINCOLN CA CHIEF MASTER FERNANDO JAIME
24088 04/06/2024 B Regional BROWNSBURG IN MR. ADAM HOSKINS
24084 03/29/2024 AA National DALLAS TX SPRING NATIONALS 2024
24718 03/28/2024 C In-School VALDOSTA GA MASTER MITCHELL CHURCH
24706 03/26/2024 C In-School AZLE TX MAY/HILL/MCMANUS
24691 03/26/2024 C In-School ELKTON MD MRS. VALERIE WALLCE-HOLUBYCKYJ
24710 03/23/2024 C In-School MAPLE RIDGE BR MR. NICHOLAS WHITE
24708 03/23/2024 C In-School ST. JOSEPH MO MR. JAMIE & MRS. SUSAN VOGEL
24713 03/23/2024 C In-School AUSTIN TX SR. MASTER ANNETTE PALACIOS
24714 03/23/2024 C In-School CUTLER BAY FL Chief Master Isaacs
24715 03/23/2024 C In-School PETALUMA CA Sr. Master Schafer
24083 03/22/2024 A Regional QUINCY IL MASTER ROBERT & MRS. ANNA LEE BENTLEY
24692 03/16/2024 C In-School KENDALLVILLE IN SM ZACH HAYDEN
24698 03/16/2024 C In-School LAS VEGAS NV MASTER WADE MCCOIG
24081 03/16/2024 B Regional MORRISTOWN TN MRS. MELYNDA CORDRY
24082 03/16/2024 B Regional SUMNER WA MR. ERIC SCHMIDT & MRS. KHETTERY UN-SCHMIDT
24711 03/16/2024 C In-School MOUNT PLEASANT MI MR. BRANDON MCQUEEN
24702 03/16/2024 C In-School ST. JOSEPH MI MASTER ANDY DIXON
24701 03/16/2024 C In-School LOWELL IN MR. JESTON & MRS. SHARISE SMITH
24705 03/16/2024 C In-School DARIEN IL CHIEF MASTER PATTI BARNUM
24704 03/15/2024 C In-School GRANBURY TX MS. ELISHA ROSENKRANZ
24717 03/15/2024 C In-School HENDERSON NV MR. MICKEY RICO

HAPPY 55TH ANNIVERSARY ATA NATION