Skip to the content

ATA SCHEDULE OF EVENTS

July 2022


July 13
Class AAA | 2022 World Championships
TOC: Creative & Xtreme Competition

July 13
Class AAA | 2022 World Championships
TOC: Masters' Competition Day 1

July 14
Class AAA | 2022 World Championships
TOC: Traditional Forms & Weapons

July 14
Class AAA | 2022 World Championships
TOC: Masters' Competition Day 2

July 15
Class AAA | 2022 World Championships
TOC: Sparring & Combat Sparring Competition

July 15
Class AAA | 2022 World Championships
TOC: USA Nationals Team Sparring Competition

July 2022


July 11-17
Class AAA | 2022 World Championships
Hosted by ATA International

 

October 2022


October 12-15
Class AA | Fall Nationals
Hosted by ATA International

March 2023


March 1-4
Class AA | Spring Nationals
Hosted by ATA International

July 2022


July 29-30
Class A Series | Las Vegas, NV
Hosted by ATA International

 

July 2022


July 29-30
Class A | Las Vegas, NV
Hosted by ATA International

August 2022


August 5-6
Class A | Allen, TX
Hosted by Chief Master & Senior Master Sustaire

September 2022


September 9-10
Class A | Monaca, PA
Hosted by Senior Master & Mrs. Kaminski

September 9-10
Class A | Kennesaw, GA
Hosted by Chief Master Greg Arcemont

September 17
Class A | Phoenix, AZ
Hosted by Chief Master & Master Landgren-Lee

September 23-24
Class A | Mesquite, TX
Hosted by Senior Master Wesley & Mrs. Jessica Boyer

September 24
Class A | South Bend, IN
Hosted by Master Melanie Birky

September 24
Class A | St. Louis, MO
Hosted by Master Morgan Shank

September 30 - October 1
Class A | Rosemont, IL
Hosted by Master Jim Wade

November 2022


November 11-12
Class A | Kansas City, MO
Hosted by Senior Master Brian Davidson

November 11-12
Class A | McKees Rocks, PA
Hosted by Sr. Master Michael Estep

November 11-12
Class A | Houston, TX
Hosted by Master C. Ravedutti

November 12
Class A | Duluth, GA
Hosted by Grand Master Soon Ho Lee

January 2023


January 13-14
Class A | TBD
Hosted by Chief Master Betsy Stevens & Master Tony Rosa

August 2023


August 12
Class A | South Bend, IN
Hosted by Master Seth Birky

September 2023


September 30
Class A | South Bend, IN
Hosted by Master Melanie Birky

November 2023


November 11
Class A | Duluth, GA
Hosted by Grand Master Soon Ho Lee

July 2022


July 23
Class B | Winchester, KY
Hosted by Sr. Master Darrell Hargis & Mr. Mason Reese

July 29-30
Class B | Meridian, ID
Hosted by Mr. Roy Ivey

July 30
Class B | Slidell, LA
Hosted by Master Jude Grayson

July 30
Class B | Auburn, IN
Hosted by Senior Master Zach Hayden

August 2022


August 6
Class B | East Moline, IL
Hosted by Mr. Anthony W. Linnabery

August 6
Class B | Tempe, AZ
Hosted by Region 118 Tournament Series

August 12-13
Class B | Fargo, ND
Hosted by Sr. Master Michael J. Beyer

August 13
Class B | Melbourne, FL
Hosted by Mr. Daniel and Mrs. Maggie Penton

August 13
Class B | Birmingham, AL
Hosted by Master Cameron & Mrs. Tara White

August 13
Class B | Modesto, CA
Hosted by Master Sharon VanBelle

August 20
Class B | St. Louis, MO
Hosted by Mr. Jordan Howard

August 20
Class B | Manheim, PA
Hosted by Master Lauren Minnich

August 20
Class B | Aurora, CO
Hosted by Ms. Jill Cross

August 27
Class B | Memphis, TN
Hosted by Master Tony Rosa

September 2022


September 3
Class B | Evansville, IN
Hosted by Chief Master Cheryl Brice

September 17
Class B | Bel Air, MD
Hosted by Mr. & Mrs. Jonathan Frank

September 30-October 1
Class B | Meridian, ID
Hosted by Sr. Master Travis Dillow

October 2022


October 1
Class B | Munsford, TN
Hosted by Senior Master Choung Soo Ko

October 7-8
Class B | Sioux Falls, SD
Hosted by Chief Master Larry Hoover

October 29
Class B | Paragould, AR
Hosted by Master Theresa Anderson

October 29
Class B | Avondale, AZ
Hosted by Sr. Master Nick Keene

November 2022


November 5
Class B | Saline, MI
Hosted by Chief Master Tomas Sandoval

November 12
Class B | Hillsborough Township, NJ
Hosted by Chief Master Jack McInerney

November 12
Class B | Ponchatoula, LA
Hosted by Ms. Jennifer Hoover

November 12
Class B | Fortville, IN
Hosted by Master Tamara Parker

November 19
Class B | Wisconsin Dells, WI
Hosted by Mr. Mike & Mrs. Richelle Moh

December 2022


December 10
Class B | Jackson, TN
Hosted by Mr. Mitch Sage

January 2023


January 14
Class B | Fort Walton Beach, FL
Hosted by Chief Master Darrin Palmer

January 20-21
Class B | Sumner, WA
Hosted by Mr. Eric Schmidt & Mrs. Khettery Un

Feburary 2023


February 4
Class B | Quincy, IL
Hosted by Master Robert Bentley

February 11
Class B | Tempe, AZ
Hosted by Sr. Master Lee Feiles

February 17-18
Class B | Orlando, FL
Hosted by Chief Master & Master Isaacs

February 18
Class B | North Charleston, SC
Hosted by Chief Master Scott Stauffer

February 18
Class B | Noblesville, IN
Hosted by Master Andrew Steinman

February 25
Class B | Fort Wayne, IN
Hosted by Senior Master Marvin & Mrs. Margie Foster

February 25
Class B | Mobile, AL
Hosted by Mr. Bill McCranie

February 25
Class B | Lebanon, MO
Hosted by Chief Master Prosser & Mrs. Shuree Prosser

April 2023


April 1
Class B | Springdale, AR
Hosted by Mrs. Fairy Degener

April 15
Class B | Fort Wayne, IN
Hosted by Mrs. Penny Beddow-Wolf

April 29
Class B | Ponchatoula, LA
Hosted by Sr. Master Jason Dendy

August 2023


August 5
Class B | Hammond, IN
Hosted by Ms. Ann Coglianese

October 2023


October 28
Class B | Avondale, AZ
Hosted by Sr. Master Nick Keene

November 2023


November 04
Class B | Fort Wayne, IN
Hosted by Mr. Robert Cabeen

November 11
Class B | TBA
Hosted by Master Brooke Harrington-Owens

November 18
Class B | Hillsborough Township, NJ
Hosted by Chief Master Vincent Raimondi

July 2022


July 9
Class C | Austin, TX
Hosted by Ms. Tiffany Haag

July 9
Class C | Franklin Park, IL
Hosted by Master Jim Wade

July 9
Class C | Franklin, TN
Hosted by Sr. Master Chong Sul/Sr. Master Mark Burns

July 9
Class C | Peachtree City, GA
Sr. Master Chong Sul

July 9
Class C | Cumming, GA
Sr. Master Chong Sul

July 30
Class C | Sandy Springs, GA
Hosted by Sr. Master Taekwon Lee

July 30
Class C | Waunakee, WI
Hosted by Mr. Michael Moh

July 30
Class C | Raleigh, NC
Hosted by Chief Master Michael & Sr. Master Julia Wegmann

July 30
Class C | DeMotte, IN
Hosted by Master Brooke Harrington

August 2022


August 12
Class C | Westfield, NJ
Hosted by Master Pamela Gedman

August 19-20
Class C | Simpsonville, SC
Hosted by Master Daniel Madriaga

October 2022


October 22
Class C | Bridgeton, MO
Hosted by Master Joan Cather

September 2022


September 10
Class C | Springdale, AR
Hosted by Mrs. Fairy Degener

September 24-25
Class C | Dunnellon, FL
Hosted by Ms. Alisia Norcross

November 2022


November 19
Class C | Huntersville, NC
Hosted by Sr. Master Cabrera

August 2022


August 26-28
ATA Europe Instructor Camp

September 2022


September 16
Legacy Facilitator Re-Certification
Virtual

September 17
Legacy Facilitator Certification
Virtual

November 2022


November 2-5
Leadership Camp
Morrilton, AR

November 18
Legacy Facilitator Re-Certification
Virtual

November 19
Legacy Facilitator Certification
Virtual

May 2023


May 15-25
Korea Tour 2023
South Korea

REGISTER FOR WORLDS 2022 TODAY!

Worlds will take place in Phoenix, AZ
July 11-17, 2022 at the Phoenix Convention Center.