Skip to the content

2023 - 2024 World Champion Standings

World Standings updated on 02/23/2024

The points below reflect the following tournaments

  • Forms
  • Boys
  • 1st Degree Black Belt
  • 9 - 10 Years Old
Place Name Pts Location
1 RYAN KYNION 75 DES PERES, MO
1 DANIEL OANCEA 75 CONCORD, NC
3 XANDER TU 63 SAN DIEGO, CA
4 BRADY SMEJKAL 59 HENDERSON, NV
5 Princeton Washington 57 LAS VEGAS, NV
6 Andrew Otake 56 SUWANEE, GA
7 Lyle Shine 44 CHAMPAIGN, IL
8 JACOB WARD 43 AZLE, TX
9 ALEX CHEN 41 SAN DIEGO, CA
10 FINN BENNETT 40 VALDOSTA, GA
  • Weapons
  • Boys
  • 1st Degree Black Belt
  • 9 - 10 Years Old
Place Name Pts Location
1 DANIEL OANCEA 72 CONCORD, NC
2 Princeton Washington 70 LAS VEGAS, NV
3 LINCOLN CLARK 67 HIGHLAND VILLAGE, TX
4 RYAN KYNION 63 DES PERES, MO
5 Andrew Otake 62 SUWANEE, GA
6 XANDER TU 54 SAN DIEGO, CA
7 BRADY SMEJKAL 52 HENDERSON, NV
8 RHYLAND GOSSETT 49 MAGNOLIA, TX
9 ALEX CHEN 43 SAN DIEGO, CA
10 ANDREW DEEDS 40 PICKERINGTON, OH
10 COOPER NUTZ 40 ROANOKE, TX
  • Combat Weapons
  • Boys
  • 1st Degree Black Belt
  • 9 - 10 Years Old
Place Name Pts Location
1 SANTOS FLORES IV 52 NAPLES, FL
1 DAMIAN REYES 52 NAPLES, FL
3 Princeton Washington 49 LAS VEGAS, NV
4 Cole Hayes 46 JONESBORO, AR
5 GRANT MARSHALL 42 FOREST HILL, MD
6 MICHAEL BOBADILLA 37 CUTLER BAY, FL
6 BODAN CHIARATTI 37 OREGON CITY, OR
8 FINN BENNETT 36 VALDOSTA, GA
9 THOMAS HAMMITT 33 ROCKLIN, CA
9 Maxwell Kennedy 33 CHAMPAIGN, IL
9 VIHAAN NAIR 33 ROUND ROCK, TX
  • Sparring
  • Boys
  • 1st Degree Black Belt
  • 9 - 10 Years Old
Place Name Pts Location
1 Princeton Washington 72 LAS VEGAS, NV
2 JACOB WARD 49 AZLE, TX
3 SANTOS FLORES IV 48 NAPLES, FL
4 DANIEL OANCEA 45 CONCORD, NC
5 BRADY SMEJKAL 44 HENDERSON, NV
6 Lorenzo Aboitez 43 SURPRISE, AZ
7 ALEX CHEN 38 SAN DIEGO, CA
8 LINCOLN CLARK 37 HIGHLAND VILLAGE, TX
8 DAMIAN REYES 37 NAPLES, FL
10 ANDREW DEEDS 35 PICKERINGTON, OH
  • Creative Forms
  • Boys
  • 1st Degree Creative Forms Black Belt
  • 9 - 10 Years Old
Place Name Pts Location
1 DANIEL OANCEA 60 CONCORD, NC
2 ETHAN GOICURIA 56 OCOEE, FL
3 Aryan Hegde 53 AMERICAN FORK, UT
4 GRAYSON TRUEBGER 49 MEMPHIS, TN
5 Andrew Otake 48 SUWANEE, GA
6 Jaeson Joseph Tupaz 38 SAN DIEGO, CA
7 RHYLAND GOSSETT 36 MAGNOLIA, TX
8 REESE LANE 34 COLUMBIA, MO
8 DRAKE MAURER 34 BROWNSBURG, IN
10 ELI ROE 32 ROUND ROCK, TX
  • Creative Weapons
  • Boys
  • 1st Degree Creative Weapons Black Belt
  • 9 - 10 Years Old
Place Name Pts Location
1 COOPER NUTZ 54 ROANOKE, TX
2 ROBERT VOPELAK 51 ROANOKE, TX
3 Andrew Otake 48 SUWANEE, GA
4 RHYLAND GOSSETT 46 MAGNOLIA, TX
5 Jaeson Joseph Tupaz 43 SAN DIEGO, CA
6 DANIEL OANCEA 40 CONCORD, NC
7 Maxwell Kennedy 37 CHAMPAIGN, IL
8 Aryan Hegde 36 AMERICAN FORK, UT
9 CHRISTIAN GABRIEL 34 AUSTINTOWN, OH
9 ETHAN GOICURIA 34 OCOEE, FL
  • X-Treme Forms
  • Boys
  • 1st Degree X-Treme Forms Black Belt
  • 9 - 10 Years Old
Place Name Pts Location
1 Princeton Washington 64 LAS VEGAS, NV
2 Lyle Shine 59 CHAMPAIGN, IL
3 RHYLAND GOSSETT 49 MAGNOLIA, TX
4 Andrew Otake 47 SUWANEE, GA
5 Liam Galarza 46 ST. CLOUD, FL
6 GRAYSON TRUEBGER 39 MEMPHIS, TN
7 Aryan Hegde 38 AMERICAN FORK, UT
8 DANIEL OANCEA 36 CONCORD, NC
9 LIAM PALOMAKI 35 LAS VEGAS, NV
10 WYATT SCHILLING 34 MISHAWAKA, IN
  • X-Treme Weapons
  • Boys
  • 1st Degree X-Treme Weapon Black Belt
  • 9 - 10 Years Old
Place Name Pts Location
1 Aryan Hegde 56 AMERICAN FORK, UT
2 Princeton Washington 52 LAS VEGAS, NV
3 DANIEL OANCEA 44 CONCORD, NC
4 ROBERT VOPELAK 43 ROANOKE, TX
5 CHRISTIAN GABRIEL 42 AUSTINTOWN, OH
6 RHYLAND GOSSETT 39 MAGNOLIA, TX
6 LIAM PALOMAKI 39 LAS VEGAS, NV
8 Andrew Otake 37 SUWANEE, GA
9 BRADY SMEJKAL 35 HENDERSON, NV
10 ELI ROE 33 ROUND ROCK, TX

Listed Tournaments

This list displays the 30 most recent tournaments that have been reviewed and entered by ATA Tournament Dept. staff.

For a complete list of entered tournaments, please click here.

Tour # Date Type City State Host
24071 02/17/2024 B Regional TEMPE AZ CHIEF MASTER LEE FEILES
24069 02/16/2024 A Regional COLUMBIA MO MASTER JADE HOCKMAN
24070 02/16/2024 A Regional ORLANDO FL CHIEF MASTER TONY ISAACS & MASTER JESSE ISAACS
24065 02/10/2024 B Regional CHARLESTON IL MR. PAUL KENNEDY
24066 02/10/2024 B Regional FORT WALTON BEACH FL CHIEF MASTER DARRIN PALMER
24064 02/09/2024 B Regional SALEM OR MS. KAITLYN INNESS
24628 02/03/2024 C In-School OLATHE KS MR SHANE BEDFORD
24062 02/02/2024 A Regional CORAOPOLIS PA SR. MASTER MICHAEL ESTEP
24063 02/02/2024 A Regional LYNWOOD IL SR. MASTER KEITH SHOUP
24626 01/27/2024 C In-School CHESTERFIELD MO SM MORGAN SHANK
24061 01/26/2024 B Regional EAGAN MN MASTER RON SINGEWALD
24624 01/20/2024 C In-School BEL AIR MD MR. & MRS. JONATHAN FRANK
24625 01/20/2024 C In-School EXPORT PA GM MICHAEL F. CARUSO
24627 01/20/2024 C In-School HENDERSON NV CM KEN & MASTER PATRICIA CHURCH
24629 01/20/2024 C In-School ROANOKE TX SM MICHAEL SCOTT MORRISON
24630 01/20/2024 C In-School MOUNT PLEASANT MI MR BRANDON MCQUEEN
24623 01/14/2024 C In-School BAYSIDE WI Mr William and Ms Megan Girton
24622 01/13/2024 C In-School BUTLER PA MS LEEANN CRAMER
24621 01/13/2024 C In-School FORT WAYNE IN MR ROBERT CABEEN
24059 01/13/2024 B Regional SANTA ROSA CA SR. MASTER NICHOLAS SCHAFER
24060 01/12/2024 A Regional MEMPHIS TN CHIEF MASTER BETSY STEVENS & SR. MASTER TONY ROSA
24609 12/30/2023 C In-School DENHAM SPRINGS LA CM JASON DENDY
24615 12/29/2023 C In-School DEMOTTE IN MASTER BROOKE HARRINGTON
24616 12/22/2023 C In-School GRANBURY TX MS. ELISHA ROSENKRANZ
24618 12/16/2023 C In-School LIMERICK PA MASTER SCOTT MAGDYCZ
24619 12/16/2023 C In-School DARIEN IL CM PATTI S. BARNUM
24614 12/16/2023 C In-School WAUNAKEE WI MASTER MICHAEL MOH
24612 12/16/2023 C In-School ST. JOSEPH MO MR JAIME & MS SUSAN VOGEL
24613 12/16/2023 C In-School SOUTHLAKE TX MRS TERESA REED
24605 12/16/2023 C In-School BROWNSBURG IN MR. ADAM HOSKINS

PREPARE FOR SPRING NATIONALS!

ALL AGES, ALL RANKS, ALL DIVISIONS WELCOME!

Spring Nationals will take place in Dallas, TX
at the Kay Bailey Hutchison Convention Center.

March 27-30, 2024