Skip to the content

2023 - 2024 World Champion Standings

World Standings updated on 04/19/2024

The points below reflect the following tournaments

  • Forms
  • Men
  • 4th, 5th Degree Black Belt
  • 40 - 49 Years Old
Place Name Pts Location
1 MOHAMED ANOUAR DZIRI 50 PETALUMA, CA
2 SEAN ENGLISH 45 HUNTERSVILLE, NC
3 DANIEL WESTERMAN 43 EUGENE, OR
4 ELI KAFER 36 NOVI, MI
5 JASON D. OLFORD 35 LUFKIN, TX
6 DANIEL CUBBAGE 30 FORT COLLINS, CO
7 JESTON SMITH 26 LOWELL, IN
8 JEREMY ALLBRIGHT 25 SUWANEE, GA
9 MAURO CAZARES 23 CHANDLER, AZ
10 J.P. MAHLMEISTER 17 OAKMONT, PA
  • Weapons
  • Men
  • 4th, 5th Degree Black Belt
  • 40 - 49 Years Old
Place Name Pts Location
1 MAURO CAZARES 53 CHANDLER, AZ
1 MOHAMED ANOUAR DZIRI 53 PETALUMA, CA
3 JORGE ALVAREZ 40 WEST MIAMI, FL
4 SEAN ENGLISH 39 HUNTERSVILLE, NC
5 JESTON SMITH 30 LOWELL, IN
6 ANDY ARDUINI 24 SEVEN FIELDS, PA
7 TOM MCKINNEY JR. 23 TERRE HAUTE, IN
8 ANDRÉ HERRMANN 20 CURITIBA, PARANA
9 DARON BILYEU 18 SULPHUR SPRINGS, TX
10 NATHAN HUNGERFORD 16 TEMPE, AZ
10 DANIEL WESTERMAN 16 EUGENE, OR
  • Combat Weapons
  • Men
  • 4th, 5th Degree Black Belt
  • 40 - 49 Years Old
Place Name Pts Location
1 ANDY ARDUINI 53 SEVEN FIELDS, PA
2 ADRIAN SEALINE 50 SIOUX CITY, IA
3 JASON D. OLFORD 44 LUFKIN, TX
4 JEREMY ALLBRIGHT 42 SUWANEE, GA
5 DANIEL CUBBAGE 37 FORT COLLINS, CO
5 JESTON SMITH 37 LOWELL, IN
7 MOHAMED ANOUAR DZIRI 35 PETALUMA, CA
8 CHAD KNOCHENMUS 25 TOPEKA, KS
9 DIEGO CABRERA 20 CONCORD, NC
10 NATHAN HUNGERFORD 16 TEMPE, AZ
  • Sparring
  • Men
  • 4th, 5th Degree Black Belt
  • 40 - 49 Years Old
Place Name Pts Location
1 ADRIAN SEALINE 63 SIOUX CITY, IA
2 DANIEL CUBBAGE 60 FORT COLLINS, CO
3 ANDY ARDUINI 40 SEVEN FIELDS, PA
4 CHAD KNOCHENMUS 31 TOPEKA, KS
5 JESTON SMITH 30 LOWELL, IN
6 DANIEL WESTERMAN 24 EUGENE, OR
7 ELI KAFER 23 NOVI, MI
7 JASON D. OLFORD 23 LUFKIN, TX
9 MAURO CAZARES 21 CHANDLER, AZ
9 MOHAMED ANOUAR DZIRI 21 PETALUMA, CA
9 SEAN ENGLISH 21 HUNTERSVILLE, NC
  • Creative Forms
  • Men
  • 4th, 5th Degree Creative Forms Black Belt
  • 40 - 49 Years Old
Place Name Pts Location
1 DARON BILYEU 53 SULPHUR SPRINGS, TX
2 DANIEL WESTERMAN 40 EUGENE, OR
3 AL HERRERA 23 COUNTRYSIDE, IL
4 THOMAS L. JORDAN III 15 GOOSE CREEK, SC
5 JESTON SMITH 10 LOWELL, IN
6 JOHN HAMMOND 6 NEW ORLEANS, LA
6 MICHAEL LEWIS 6 BOCA RATON, FL
8 ANDY ARDUINI 5 SEVEN FIELDS, PA
8 DAVID DIAZ 5 AUBURN, CA
8 JEREMIAH MEANS 5 KUNA, ID
  • Creative Weapons
  • Men
  • 4th, 5th Degree Creative Weapons Black Belt
  • 40 - 49 Years Old
Place Name Pts Location
1 DARON BILYEU 56 SULPHUR SPRINGS, TX
2 DANIEL WESTERMAN 26 EUGENE, OR
3 AL HERRERA 23 COUNTRYSIDE, IL
4 JESTON SMITH 19 LOWELL, IN
5 TOM MCKINNEY JR. 15 TERRE HAUTE, IN
6 THOMAS L. JORDAN III 11 GOOSE CREEK, SC
7 JORGE ALVAREZ 10 WEST MIAMI, FL
8 JOHN HAMMOND 6 NEW ORLEANS, LA
8 MICHAEL LEWIS 6 BOCA RATON, FL
8 ERIC SINGLETON 6 WILMINGTON, NC
  • X-Treme Forms
  • Men
  • 4th, 5th Degree X-Treme Forms Black Belt
  • 40 - 49 Years Old
Place Name Pts Location
1 DARON BILYEU 51 SULPHUR SPRINGS, TX
2 DANIEL WESTERMAN 40 EUGENE, OR
3 AL HERRERA 24 COUNTRYSIDE, IL
4 THOMAS L. JORDAN III 15 GOOSE CREEK, SC
5 JESTON SMITH 12 LOWELL, IN
6 JOHN HAMMOND 6 NEW ORLEANS, LA
6 MICHAEL LEWIS 6 BOCA RATON, FL
8 JEREMIAH MEANS 5 KUNA, ID
8 MAX VAN ECK 5 DACULA, GA
10 SCOTT ROTH 3 OLATHE, KS
  • X-Treme Weapons
  • Men
  • 4th, 5th Degree X-Treme Weapon Black Belt
  • 40 - 49 Years Old
Place Name Pts Location
1 DARON BILYEU 49 SULPHUR SPRINGS, TX
2 AL HERRERA 33 COUNTRYSIDE, IL
3 DANIEL WESTERMAN 23 EUGENE, OR
4 THOMAS L. JORDAN III 13 GOOSE CREEK, SC
5 JORGE ALVAREZ 10 WEST MIAMI, FL
6 JESTON SMITH 8 LOWELL, IN
7 JOHN HAMMOND 6 NEW ORLEANS, LA
7 MICHAEL LEWIS 6 BOCA RATON, FL
9 SHANKARAN JAYAKUMARAN 5 CHARLOTTE, NC
10 JEREMIAH MEANS 3 KUNA, ID
10 SCOTT ROTH 3 OLATHE, KS

Listed Tournaments

This list displays the 30 most recent tournaments that have been reviewed and entered by ATA Tournament Dept. staff.

For a complete list of entered tournaments, please click here.

Tour # Date Type City State Host
24091 04/13/2024 B Regional LAS VEGAS NV MASTER WADE MCCOIG
24707 04/13/2024 C In-School DENHAM SPRINGS LA CHIEF MASTER JASON DENDY
24716 04/13/2024 C In-School MCKEES ROCKS PA SR. MASTER MICHAEL ESTEP
24089 04/12/2024 A Regional DURHAM NC CHIEF MASTER MICHAEL & SR. MASTER JULIA WEGMANN
24090 04/12/2024 B Regional SURREY, BC BR CHIEF MASTER SCOTT KARPIUK
24709 04/06/2024 C In-School HOMER GLEN IL MASTER MARK AUSTIN
24085 04/06/2024 A Regional CONROE TX MR. KALOB COX
24086 04/06/2024 B Regional LINCOLN NE MASTER JACK & MASTER ALYSSA COCHNAR
24087 04/06/2024 B Regional LINCOLN CA CHIEF MASTER FERNANDO JAIME
24088 04/06/2024 B Regional BROWNSBURG IN MR. ADAM HOSKINS
24084 03/29/2024 AA National DALLAS TX SPRING NATIONALS 2024
24718 03/28/2024 C In-School VALDOSTA GA MASTER MITCHELL CHURCH
24706 03/26/2024 C In-School AZLE TX MAY/HILL/MCMANUS
24691 03/26/2024 C In-School ELKTON MD MRS. VALERIE WALLCE-HOLUBYCKYJ
24710 03/23/2024 C In-School MAPLE RIDGE BR MR. NICHOLAS WHITE
24708 03/23/2024 C In-School ST. JOSEPH MO MR. JAMIE & MRS. SUSAN VOGEL
24713 03/23/2024 C In-School AUSTIN TX SR. MASTER ANNETTE PALACIOS
24714 03/23/2024 C In-School CUTLER BAY FL Chief Master Isaacs
24715 03/23/2024 C In-School PETALUMA CA Sr. Master Schafer
24083 03/22/2024 A Regional QUINCY IL MASTER ROBERT & MRS. ANNA LEE BENTLEY
24692 03/16/2024 C In-School KENDALLVILLE IN SM ZACH HAYDEN
24698 03/16/2024 C In-School LAS VEGAS NV MASTER WADE MCCOIG
24081 03/16/2024 B Regional MORRISTOWN TN MRS. MELYNDA CORDRY
24082 03/16/2024 B Regional SUMNER WA MR. ERIC SCHMIDT & MRS. KHETTERY UN-SCHMIDT
24711 03/16/2024 C In-School MOUNT PLEASANT MI MR. BRANDON MCQUEEN
24702 03/16/2024 C In-School ST. JOSEPH MI MASTER ANDY DIXON
24701 03/16/2024 C In-School LOWELL IN MR. JESTON & MRS. SHARISE SMITH
24705 03/16/2024 C In-School DARIEN IL CHIEF MASTER PATTI BARNUM
24704 03/15/2024 C In-School GRANBURY TX MS. ELISHA ROSENKRANZ
24717 03/15/2024 C In-School HENDERSON NV MR. MICKEY RICO

HAPPY 55TH ANNIVERSARY ATA NATION