Skip to the content

2023 - 2024 World Champion Standings

World Standings updated on 02/23/2024

The points below reflect the following tournaments

  • Forms
  • Men
  • 4th, 5th Degree Black Belt
  • 18 - 29 Years Old
Place Name Pts Location
1 MICHAEL RAFFLE 85 GOODYEAR, AZ
2 TAYLOR WALLACE 78 HENDERSON, NV
3 ULYSES PAIZ 58 JACKSON, NJ
4 RAMIL DALANGIN 57 DARIEN, IL
5 DYLAN JOSEPH 49 COPPELL, TX
6 BRANDON R. JOHNSON 48 PERRYVILLE, MO
7 JARED DAVID 42 CHESTERFIELD, MO
8 NICHOLAS WHITE 36 MAPLE RIDGE, BRITISH COLUMBIA
9 ALEX LAW 35 DULUTH, GA
10 DUSTIN MCCRANIE 32 SEMMES, AL
  • Weapons
  • Men
  • 4th, 5th Degree Black Belt
  • 18 - 29 Years Old
Place Name Pts Location
1 TAYLOR WALLACE 82 HENDERSON, NV
2 ULYSES PAIZ 69 JACKSON, NJ
3 MICHAEL RAFFLE 65 GOODYEAR, AZ
4 JEAN-LUC FELICIANO 58 ALLEN, TX
5 RAMIL DALANGIN 52 DARIEN, IL
5 DYLAN JOSEPH 52 COPPELL, TX
7 KANE CHURCH 51 HENDERSON, NV
8 ANDREW J. SMITH 48 FORT WAYNE, IN
9 DANIEL WADE 40 FRANKLIN PARK, IL
10 MICHAEL TYE SUSTAIRE 32 ALLEN, TX
  • Combat Weapons
  • Men
  • 4th, 5th Degree Black Belt
  • 18 - 29 Years Old
Place Name Pts Location
1 ALEXANDER HAAS 64 ALLISON PARK, PA
2 ANTHONY ROSA 51 BARTLETT, TN
3 NATHANIEL COGLIANESE 50 HIGHLAND, IN
4 ANDREW J. SMITH 46 FORT WAYNE, IN
5 JOSEPH ROWAN 41 PARLIN, NJ
5 MALACHI SMITH-HOSKINS 41 BROWNSBURG, IN
7 ALEX LAW 38 DULUTH, GA
7 DALTON SHANAHAN 38 ELKTON, MD
9 DARRION PHAN 36 HENDERSON, NV
10 KEVIN WALLS 34 JACKSON, NJ
  • Sparring
  • Men
  • 4th, 5th Degree Black Belt
  • 18 - 29 Years Old
Place Name Pts Location
1 TAYLOR WALLACE 69 HENDERSON, NV
2 KANE CHURCH 49 HENDERSON, NV
3 NATHANIEL COGLIANESE 42 HIGHLAND, IN
4 BENJAMIN REGALADO 41 SURPRISE, AZ
4 JOSEPH ROWAN 41 PARLIN, NJ
6 FRANCISCO BAEZ 40 JONESBORO, AR
7 RAMIL DALANGIN 35 DARIEN, IL
8 KEVIN WALLS 34 JACKSON, NJ
9 DALTON SHANAHAN 33 ELKTON, MD
10 ALEX SNYDER 30 COUNTRYSIDE, IL
  • Creative Forms
  • Men
  • 4th, 5th Degree Creative Forms Black Belt
  • 18 - 29 Years Old
Place Name Pts Location
1 DYLAN JOSEPH 61 COPPELL, TX
2 MICHAEL RAFFLE 58 GOODYEAR, AZ
3 ULYSES PAIZ 56 JACKSON, NJ
3 DANIEL RIVERA 56 HENDERSON, NV
5 ALEX LAW 43 DULUTH, GA
6 BRANDON R. JOHNSON 38 PERRYVILLE, MO
7 KRISTOFER GUERRERO 28 CHAMPAIGN, IL
8 KEVIN WALLS 25 JACKSON, NJ
9 ANDREW J. SMITH 22 FORT WAYNE, IN
10 DUSTIN MCCRANIE 21 SEMMES, AL
  • Creative Weapons
  • Men
  • 4th, 5th Degree Creative Weapons Black Belt
  • 18 - 29 Years Old
Place Name Pts Location
1 DYLAN JOSEPH 66 COPPELL, TX
1 ULYSES PAIZ 66 JACKSON, NJ
3 MICHAEL RAFFLE 58 GOODYEAR, AZ
4 SATWIK PRAKASH 45 ST. CLOUD, FL
5 DUSTIN MCCRANIE 39 SEMMES, AL
6 MICHAEL TYE SUSTAIRE 36 ALLEN, TX
7 ZACHARY HILLESTAD 24 DEMOTTE, IN
8 KEVIN WALLS 19 JACKSON, NJ
9 NICHOLAS WHITE 18 MAPLE RIDGE, BRITISH COLUMBIA
10 LUCAS DODSON 16 SURPRISE, AZ
10 BRENDAN STADTFELD 16 CANONSBURG, PA
  • X-Treme Forms
  • Men
  • 4th, 5th Degree X-Treme Forms Black Belt
  • 18 - 29 Years Old
Place Name Pts Location
1 DANIEL RIVERA 76 HENDERSON, NV
2 MICHAEL RAFFLE 66 GOODYEAR, AZ
3 ALEX LAW 48 DULUTH, GA
3 KEVIN WALLS 48 JACKSON, NJ
5 ULYSES PAIZ 41 JACKSON, NJ
6 ROY JOSEPH EDWARDS 27 GROVE CITY, PA
6 JEAN-LUC FELICIANO 27 ALLEN, TX
8 BRYCE FERGUSON 25 SANTA CLARITA, CA
9 DUSTIN MCCRANIE 22 SEMMES, AL
10 RAMIL DALANGIN 21 DARIEN, IL
  • X-Treme Weapons
  • Men
  • 4th, 5th Degree X-Treme Weapon Black Belt
  • 18 - 29 Years Old
Place Name Pts Location
1 MICHAEL RAFFLE 59 GOODYEAR, AZ
2 ULYSES PAIZ 57 JACKSON, NJ
3 DYLAN JOSEPH 54 COPPELL, TX
4 DANIEL RIVERA 52 HENDERSON, NV
5 SATWIK PRAKASH 43 ST. CLOUD, FL
6 KEVIN WALLS 40 JACKSON, NJ
7 ZACHARY HILLESTAD 29 DEMOTTE, IN
8 NICHOLAS WHITE 27 MAPLE RIDGE, BRITISH COLUMBIA
9 DUSTIN MCCRANIE 26 SEMMES, AL
10 ROY JOSEPH EDWARDS 19 GROVE CITY, PA

Listed Tournaments

This list displays the 30 most recent tournaments that have been reviewed and entered by ATA Tournament Dept. staff.

For a complete list of entered tournaments, please click here.

Tour # Date Type City State Host
24071 02/17/2024 B Regional TEMPE AZ CHIEF MASTER LEE FEILES
24069 02/16/2024 A Regional COLUMBIA MO MASTER JADE HOCKMAN
24070 02/16/2024 A Regional ORLANDO FL CHIEF MASTER TONY ISAACS & MASTER JESSE ISAACS
24065 02/10/2024 B Regional CHARLESTON IL MR. PAUL KENNEDY
24066 02/10/2024 B Regional FORT WALTON BEACH FL CHIEF MASTER DARRIN PALMER
24064 02/09/2024 B Regional SALEM OR MS. KAITLYN INNESS
24628 02/03/2024 C In-School OLATHE KS MR SHANE BEDFORD
24062 02/02/2024 A Regional CORAOPOLIS PA SR. MASTER MICHAEL ESTEP
24063 02/02/2024 A Regional LYNWOOD IL SR. MASTER KEITH SHOUP
24626 01/27/2024 C In-School CHESTERFIELD MO SM MORGAN SHANK
24061 01/26/2024 B Regional EAGAN MN MASTER RON SINGEWALD
24624 01/20/2024 C In-School BEL AIR MD MR. & MRS. JONATHAN FRANK
24625 01/20/2024 C In-School EXPORT PA GM MICHAEL F. CARUSO
24627 01/20/2024 C In-School HENDERSON NV CM KEN & MASTER PATRICIA CHURCH
24629 01/20/2024 C In-School ROANOKE TX SM MICHAEL SCOTT MORRISON
24630 01/20/2024 C In-School MOUNT PLEASANT MI MR BRANDON MCQUEEN
24623 01/14/2024 C In-School BAYSIDE WI Mr William and Ms Megan Girton
24622 01/13/2024 C In-School BUTLER PA MS LEEANN CRAMER
24621 01/13/2024 C In-School FORT WAYNE IN MR ROBERT CABEEN
24059 01/13/2024 B Regional SANTA ROSA CA SR. MASTER NICHOLAS SCHAFER
24060 01/12/2024 A Regional MEMPHIS TN CHIEF MASTER BETSY STEVENS & SR. MASTER TONY ROSA
24609 12/30/2023 C In-School DENHAM SPRINGS LA CM JASON DENDY
24615 12/29/2023 C In-School DEMOTTE IN MASTER BROOKE HARRINGTON
24616 12/22/2023 C In-School GRANBURY TX MS. ELISHA ROSENKRANZ
24618 12/16/2023 C In-School LIMERICK PA MASTER SCOTT MAGDYCZ
24619 12/16/2023 C In-School DARIEN IL CM PATTI S. BARNUM
24614 12/16/2023 C In-School WAUNAKEE WI MASTER MICHAEL MOH
24612 12/16/2023 C In-School ST. JOSEPH MO MR JAIME & MS SUSAN VOGEL
24613 12/16/2023 C In-School SOUTHLAKE TX MRS TERESA REED
24605 12/16/2023 C In-School BROWNSBURG IN MR. ADAM HOSKINS

PREPARE FOR SPRING NATIONALS!

ALL AGES, ALL RANKS, ALL DIVISIONS WELCOME!

Spring Nationals will take place in Dallas, TX
at the Kay Bailey Hutchison Convention Center.

March 27-30, 2024