Skip to the content

2023 - 2024 World Champion Standings

World Standings updated on 04/19/2024

The points below reflect the following tournaments

  • Forms
  • Boys
  • 1st Degree Black Belt
  • 15 - 17 Years Old
Place Name Pts Location
1 RICH MARCHITELLO 72 JACKSON, NJ
2 CHRISTOPHER BECKNELL 53 TEMECULA, CA
3 ADRIAN FLORES 41 PHOENIX, AZ
4 LUKE WITTMAN 40 PICKERINGTON, OH
5 Connor Meersman 39 ROANOKE, TX
6 KEITH TRAN 38 AMERICAN CANYON, CA
7 FELIPE GARCIA 33 FORT LAUDERDALE, FL
8 JAIDEYN MENSAH 31 HIGHLAND, IN
9 ZAIN SOKOL 30 MASON CITY, IA
10 JACOB BAILEY 28 LAPORTE, IN
  • Weapons
  • Boys
  • 1st Degree Black Belt
  • 15 - 17 Years Old
Place Name Pts Location
1 RICH MARCHITELLO 71 JACKSON, NJ
2 CHRISTOPHER BECKNELL 64 TEMECULA, CA
3 SEBASTIAN FUENTES 49 EULESS, TX
4 JACOB BAILEY 43 LAPORTE, IN
4 MARSHALL VALLE 43 TEMECULA, CA
6 Josiah Morales 42 ST. CLOUD, FL
7 SHANE LECHNER 34 NATRONA HEIGHTS, PA
8 RUBEN ALVAREZ 33 JACKSON, NJ
8 ETHAN MORIN 33 FARGO, ND
10 LUKE WITTMAN 32 PICKERINGTON, OH
  • Combat Weapons
  • Boys
  • 1st Degree Black Belt
  • 15 - 17 Years Old
Place Name Pts Location
1 LUKE WITTMAN 77 PICKERINGTON, OH
2 TARAN KIMBROUGH 68 CONCORD, NC
3 CHRISTOPHER BECKNELL 53 TEMECULA, CA
4 RICH MARCHITELLO 50 JACKSON, NJ
5 DAVION BROWN 42 CEDAR PARK, TX
6 ADRIAN FLORES 35 PHOENIX, AZ
7 JAIDEYN MENSAH 34 HIGHLAND, IN
7 THOMAS SAGUID 34 BROWNSBURG, IN
9 FELIPE GARCIA 33 FORT LAUDERDALE, FL
10 GREYSON SPELLINGS 28 BARTLETT, TN
  • Sparring
  • Boys
  • 1st Degree Black Belt
  • 15 - 17 Years Old
Place Name Pts Location
1 LUKE WITTMAN 46 PICKERINGTON, OH
2 LIAM KINDER 41 LANCASTER, OH
2 ALEXANDER RICKERT 41 MARICOPA, AZ
4 CEASAR MORALES 40 DES PERES, MO
4 THOMAS SAGUID 40 BROWNSBURG, IN
6 RICH MARCHITELLO 39 JACKSON, NJ
7 CHRISTOPHER BECKNELL 35 TEMECULA, CA
8 RUBEN ALVAREZ 31 JACKSON, NJ
8 JAIDEYN MENSAH 31 HIGHLAND, IN
10 Logan Moon 30 PAINESVILLE, OH
10 GREYSON SPELLINGS 30 BARTLETT, TN
  • Creative Forms
  • Boys
  • 1st Degree Creative Forms Black Belt
  • 15 - 17 Years Old
Place Name Pts Location
1 RUBEN ALVAREZ 50 JACKSON, NJ
2 Javan Blythe 48 GLADSTONE, MO
3 ADRIAN FLORES 43 PHOENIX, AZ
4 TARAN KIMBROUGH 37 CONCORD, NC
5 JACOB BAILEY 35 LAPORTE, IN
6 Dante Major 30 ORLANDO, FL
7 DAVION BROWN 21 CEDAR PARK, TX
7 Connor Meersman 21 ROANOKE, TX
9 THOMAS SAGUID 17 BROWNSBURG, IN
10 ETHAN MORIN 16 FARGO, ND
10 Randy Thompson 16 GLADSTONE, MO
  • Creative Weapons
  • Boys
  • 1st Degree Creative Weapons Black Belt
  • 15 - 17 Years Old
Place Name Pts Location
1 Javan Blythe 63 GLADSTONE, MO
2 Josiah Morales 45 ST. CLOUD, FL
3 ZAIN SOKOL 35 MASON CITY, IA
4 THOMAS SAGUID 25 BROWNSBURG, IN
5 JACOB BAILEY 23 LAPORTE, IN
5 EDGARD BATIZ 23 GOOSE CREEK, SC
7 DAVION BROWN 20 CEDAR PARK, TX
7 Randy Thompson 20 GLADSTONE, MO
9 CAIDEN ANDERSON 16 FARGO, ND
10 Connor Meersman 13 ROANOKE, TX
10 NATHAN ROBINSON 13 ATOKA, TN
  • X-Treme Forms
  • Boys
  • 1st Degree X-Treme Forms Black Belt
  • 15 - 17 Years Old
Place Name Pts Location
1 TARAN KIMBROUGH 50 CONCORD, NC
2 ADRIAN FLORES 43 PHOENIX, AZ
3 Josiah Morales 38 ST. CLOUD, FL
4 Javan Blythe 36 GLADSTONE, MO
5 Dante Major 30 ORLANDO, FL
6 LOGAN VALENCIA 29 MESA, AZ
7 JACOB BAILEY 25 LAPORTE, IN
7 Connor Meersman 25 ROANOKE, TX
9 DAVION BROWN 23 CEDAR PARK, TX
10 DANIEL GALLARDO 20 PARLIN, NJ
  • X-Treme Weapons
  • Boys
  • 1st Degree X-Treme Weapon Black Belt
  • 15 - 17 Years Old
Place Name Pts Location
1 Josiah Morales 51 ST. CLOUD, FL
2 Javan Blythe 43 GLADSTONE, MO
3 ETHAN MORIN 36 FARGO, ND
4 TARAN KIMBROUGH 33 CONCORD, NC
5 CHRISTOPHER BECKNELL 31 TEMECULA, CA
6 Connor Meersman 30 ROANOKE, TX
7 KEITH TRAN 28 AMERICAN CANYON, CA
8 RUBEN ALVAREZ 26 JACKSON, NJ
8 THOMAS SAGUID 26 BROWNSBURG, IN
10 ZAIN SOKOL 24 MASON CITY, IA

Listed Tournaments

This list displays the 30 most recent tournaments that have been reviewed and entered by ATA Tournament Dept. staff.

For a complete list of entered tournaments, please click here.

Tour # Date Type City State Host
24091 04/13/2024 B Regional LAS VEGAS NV MASTER WADE MCCOIG
24707 04/13/2024 C In-School DENHAM SPRINGS LA CHIEF MASTER JASON DENDY
24716 04/13/2024 C In-School MCKEES ROCKS PA SR. MASTER MICHAEL ESTEP
24089 04/12/2024 A Regional DURHAM NC CHIEF MASTER MICHAEL & SR. MASTER JULIA WEGMANN
24090 04/12/2024 B Regional SURREY, BC BR CHIEF MASTER SCOTT KARPIUK
24709 04/06/2024 C In-School HOMER GLEN IL MASTER MARK AUSTIN
24085 04/06/2024 A Regional CONROE TX MR. KALOB COX
24086 04/06/2024 B Regional LINCOLN NE MASTER JACK & MASTER ALYSSA COCHNAR
24087 04/06/2024 B Regional LINCOLN CA CHIEF MASTER FERNANDO JAIME
24088 04/06/2024 B Regional BROWNSBURG IN MR. ADAM HOSKINS
24084 03/29/2024 AA National DALLAS TX SPRING NATIONALS 2024
24718 03/28/2024 C In-School VALDOSTA GA MASTER MITCHELL CHURCH
24706 03/26/2024 C In-School AZLE TX MAY/HILL/MCMANUS
24691 03/26/2024 C In-School ELKTON MD MRS. VALERIE WALLCE-HOLUBYCKYJ
24710 03/23/2024 C In-School MAPLE RIDGE BR MR. NICHOLAS WHITE
24708 03/23/2024 C In-School ST. JOSEPH MO MR. JAMIE & MRS. SUSAN VOGEL
24713 03/23/2024 C In-School AUSTIN TX SR. MASTER ANNETTE PALACIOS
24714 03/23/2024 C In-School CUTLER BAY FL Chief Master Isaacs
24715 03/23/2024 C In-School PETALUMA CA Sr. Master Schafer
24083 03/22/2024 A Regional QUINCY IL MASTER ROBERT & MRS. ANNA LEE BENTLEY
24692 03/16/2024 C In-School KENDALLVILLE IN SM ZACH HAYDEN
24698 03/16/2024 C In-School LAS VEGAS NV MASTER WADE MCCOIG
24081 03/16/2024 B Regional MORRISTOWN TN MRS. MELYNDA CORDRY
24082 03/16/2024 B Regional SUMNER WA MR. ERIC SCHMIDT & MRS. KHETTERY UN-SCHMIDT
24711 03/16/2024 C In-School MOUNT PLEASANT MI MR. BRANDON MCQUEEN
24702 03/16/2024 C In-School ST. JOSEPH MI MASTER ANDY DIXON
24701 03/16/2024 C In-School LOWELL IN MR. JESTON & MRS. SHARISE SMITH
24705 03/16/2024 C In-School DARIEN IL CHIEF MASTER PATTI BARNUM
24704 03/15/2024 C In-School GRANBURY TX MS. ELISHA ROSENKRANZ
24717 03/15/2024 C In-School HENDERSON NV MR. MICKEY RICO

HAPPY 55TH ANNIVERSARY ATA NATION